Odchovy

Množení mořských ryb patří bezesporu mezi obtížné oříšky, jejichž rozlousknutím si akvarista dokáže, že se mu podařilo vytvořit v nádrži prostředí, kdy se jeho chovancům dobře daří. Velice důležitou složkou ovlivňující život v mořském akváriu je kvalita mořské soli. Jedním z důvodů, proč jsem se vrátil množení mořských ryb byla i možnost ověřit si tak kvalitu nového složení solí od firmy Red sea. Za sebe mohu říci, že jsem s ní nad míru spokojen. Při odchovech jsem postupoval podle obecně známých postupů, které jsou také uvedeny v mé knize Mořská akvaristika.

Pterapogon kauderni

Pterapogon kauderni, neboli parmovec skvělý, je oblíbený chovanec mořských akvaristů. Bez nadsázky lze říci, že jeho množení je u mořských ryb nejjednodušší. Jedná se o tlamovce, u kterého jikry později nosí v tlamce samec. Doba nošení, po které samec vypouští života schopné rybky z tlamky, je kolem 28 dní. Potěr, který je cca 8 mm velký se již do tlamky nevrací a hledá ochranu mezi ostny ježovek. V současné době jsou ryby lovené v přírodě velice málo životaschopné a v akváriích často hynou. Je to pravděpodobně způsobeno velkým znečištěním vod v oblasti jejich místa výskytu. Naštěstí je tento druh masově množen v profesionálních odchovnách mořských ryb.


Hippocampus villosus

Tento druh jsem zakoupil v Holandsku jako H.erectus. Spíše se však jedná o H. villosus, který bývá s H.erectus zaměňován a v dřívějších dobách byl popisován jako varianta H.erectus Obecně lze říci, že přesné určení příslušníků rodu Hippocampus je vzhledem k jejich barevné i tělesné variabilitě poměrně obtížné. Dospělí jedinci dorůstají do velikosti 12 - 14 cm. Při tření samice předává samci jikry do váčku. Doba "březosti" samce je 14 - 16 dní. Potěr měří po narození 7 - 8 mm.


Amphiprion ocellaris

Amphiprion ocellaris je akvaristy velice oblíbený a také poměrně často množený druh. Vyskytují se i jeho různé chovatelské formy označované jako " Picaso, snowflake či platinium". Ryby, které jsem začal množit patří k přírodní formě pocházející od australského ostrova Darwin a jsou označované jako "black ocellaris". Jikry jsou po nakladení tmavě červené, doba inkubace je 10 dní a před vylíhnutím potěru (v noci) jsou stříbřité. Larvy (cca 4 mm) mají již strávený žloutkový váček a jak jsem se mohl přesvědčit, hned po vylíhnutí shánějí potravu.

HD Cichlid and Marine Centre

Ing. Hynek Dařbujan Jabloňová 1385
286 01 Čáslav
Fax: +420 327 314 161
Mobil: +420 603 24 80 34

Adresa elektronické pošty:
posta@hynek-darbujan.cz